Maltepe Merkez Cumhuriyet Camii
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Ziyaretcilermiz.

YazarMesaj
Admin
Admin

Ziyaretcilermiz. Empty
MesajKonu: Ziyaretcilermiz.   Ziyaretcilermiz. Icon_minitimeSalı Mart 30, 2010 5:44 pm

Sitemize Hoşgeldiniz.Burada Maltepe Cumhuriyet Camii'siyle ilgili düşündüklerinizi,söylemek istediklerinizi dile getirebilirsiniz.İyi forumlar..
http://maltepecamii.yetkinforum.com
Gönül
Misafir

Ziyaretcilermiz. Empty
MesajKonu: Geri: Ziyaretcilermiz.   Ziyaretcilermiz. Icon_minitimeÇarş. Mart 31, 2010 8:43 pm

Caminin yapım tarihi, hiç unutmuyorum 1987 yılı, yani ben ilkokul II. sınıfta idim...

Cami tam anlamı ile bittiğinde tarihler 2000 yada 2001 yıllarını gösteriyordu...

Yanlız söylendiği gibi, binaların, araçların ve insanların yarattığı karmaşanın arasında yanından her gün defalarca geçmiş olmamıza rağmen farkedemediğimiz yapılardan...
Faruk
Misafir

Ziyaretcilermiz. Empty
MesajKonu: Geri: Ziyaretcilermiz.   Ziyaretcilermiz. Icon_minitimeÇarş. Mart 31, 2010 8:44 pm

Maltepe cami minaresinden 2 panorama fotoğraf, minarenin toplan uzunluğu 87 m ve 3 şerefe'den oluşuyor.Ikinci şerefe'ye çikmak için 275 basamak çiktim
mustafat
Misafir

Ziyaretcilermiz. Empty
MesajKonu: Geri: Ziyaretcilermiz.   Ziyaretcilermiz. Icon_minitimeÇarş. Mart 31, 2010 8:45 pm

caminin gövdesiyle ana kubbe arasında uyumsuzluk var, ana kubbenin altındaki diktörtgen gövde çok göze batıyor, kubbenin eğriliğiyle gövdenin diktörtgen yapısı alelade bir şekilde üst üste konmuş, genel olarak kötü bir cami mimarisi örneği.
eNes
Misafir

Ziyaretcilermiz. Empty
MesajKonu: Geri: Ziyaretcilermiz.   Ziyaretcilermiz. Icon_minitimeÇarş. Mart 31, 2010 8:46 pm

bende maltepe camisine yakın yerde oturuyorum gerçekten çok güzel yer teravih namazımıda hep maltepe merkez camisine kılarım
haktan
Misafir

Ziyaretcilermiz. Empty
MesajKonu: Geri: Ziyaretcilermiz.   Ziyaretcilermiz. Icon_minitimeÇarş. Mart 31, 2010 8:47 pm

Camiilerde minareleri bu kadar yüksek yapmasalar daha sirin gözükecek,göze hic iyi gözükmüyor direk gibi ince camiiler!
Burç
Misafir

Ziyaretcilermiz. Empty
MesajKonu: Geri: Ziyaretcilermiz.   Ziyaretcilermiz. Icon_minitimeÇarş. Mart 31, 2010 8:47 pm

"Klasik" camilerde (SultanAhmet, Ayasofya, Suleymaniye vs)
minare boyunun cami boyuna orani 1/1.5 galiba.
Yani sadece yarisi kadar daha uzun yapiyorlarmis.
Bu camide ise saniyorum 2.5 kat falan daha uzun.
Kerem K
Misafir

Ziyaretcilermiz. Empty
MesajKonu: Geri: Ziyaretcilermiz.   Ziyaretcilermiz. Icon_minitimeÇarş. Mart 31, 2010 8:48 pm

Bildigim kadariyla bu camii 'nin ismi Maltepe Cumhuriyet Camii. ve nacizane benim hayatimda su ana kadar gordugum en guzel cumhuriyet donemi camiisi. Yanindaki yoldan gecerken insanda tipki Sultanahmet veya Suleymaniye'deki gibi guzel, yuce duygular uyandiriyor. Yani en azindan ben o yanindaki yoldan her gecisimde "allah razi olsun" diyorum icimden...
UNALS
Misafir

Ziyaretcilermiz. Empty
MesajKonu: Geri: Ziyaretcilermiz.   Ziyaretcilermiz. Icon_minitimeÇarş. Mart 31, 2010 8:49 pm

Bence guzel, sade ve modern olmus... Minareler bayagi uzun, ben yakindan gormedim ama, uzunlugunu tam kestiremiyorum...uzun gorunuyorlar...
aslinda alisilmisin disinda daha modern tarzda camiler de yapilabilir...
Ayten
Misafir

Ziyaretcilermiz. Empty
MesajKonu: Geri: Ziyaretcilermiz.   Ziyaretcilermiz. Icon_minitimeÇarş. Mart 31, 2010 8:52 pm

gerçekten muhteşem bir eser olmuş.3-4 sene evvel o camii den bir cenazemiz kalkmıştı.o zamanlar tam olarak bitmemişti.emeği geçenlere helal olsun.
ama olası bir marmara depreminde minarelerin yüksekliği yüzünden caminin etrafındaki evlerde olmak istemem..
Emine
Misafir

Ziyaretcilermiz. Empty
MesajKonu: Geri: Ziyaretcilermiz.   Ziyaretcilermiz. Icon_minitimeÇarş. Mart 31, 2010 8:53 pm

uzaktan bakıldığında çok güzel ama yakından maltepedeki o karmaşanın içerisinde kalmış ,maltepeyi gezen veya orada oturan insanların çoğu bu güzel cami nin farkında bile değil.

bakmakla görmek arasındaki fark bu olsa gerek...

Ziyaretcilermiz.
1 sayfadaki 1 sayfası